رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر اعلام‌کرد: صنایع سازنده نیروگاه تجدیدپذیر از محدودیت‌های برق معاف می‌شوند

رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق ایران (ساتبا) با بیان اینکه وزارت نیرو از صنایع پیشرو در حوزه انرژی‌های تجدیدپذیر به‌صورت ویژه حمایت می‌کند، گفت: صنایع تولیدکننده انرژی تجدیدپذیر از محدودیت‌های برقی معاف می‌شوند.

photo 5929146664038285080 y
در اینستاگرام “نیرو نویان” هم ببینید

بر اساس ماده ۴ قانون مانع‌زدایی از صنعت برق، صنایع بزرگ موظف هستند تا نسبت به ساخت ۱۰ هزار مگاوات نیروگاه برق اقدام کنند که یک‌هزار مگاوات این میزان باید انرژی تجدیدپذیر باشد.

دستورالعملی از سوی وزارت نیرو به صنایع بزرگ ابلاغ شده است که در آن مشوق‌هایی باهدف ترغیب صنایع برای احداث و توسعه انرژی‌های تجدیدپذیر مشخص شده است.

به گفته رئیس سازمان انرژی‌های تجدیدپذیر و بهره‌وری انرژی برق ایران (ساتبا) دستورالعمل مورد اشاره این امکان را فراهم می‌کند که اگر یک واحد صنعتی اقدام به ساخت نیروگاه تجدیدپذیر به‌صورت خود تأمین کرد، صرف‌نظر از اینکه این نیروگاه در کدام منطقه از کشور باشد، وزارت نیرو انرژی برق تولیدی صنایع از محل انرژی‌های تجدیدپذیر را تحویل گیرد و معادل همان انرژی را به صنایع در محل کارخانه تحویل دهد.

وی با تأکید بر اینکه وزارت نیرو در این نوع از تبادل خود پولی بابت برق تحویلی به صنایع دریافت نمی‌کند، بیان‌داشت: اگرچه برق تولیدی در نیروگاه‌های خورشیدی از صبح تا بعدازظهر به شکل ناقوسی است و در ایام ظهر به اوج می‌رسد، اما انرژی موردنیاز این صنایع به‌صورت کامل از شبکه برق تأمین می‌شود که در این شرایط صنایع از هزینه انتقال انرژی نیز معاف می‌شوند.

معاون وزیر نیرو با اشاره به اینکه در این مدل صنایع می‌توانند در فصل تابستان از برق پایدار بهره‌مند شوند، گفت: با اینکه در شرایط کنونی صنعت برق در فصل گرم سال دچار ناترازی است، اما صنایعی که در حوزه انرژی تجدیدپذیر ورود کنند، از امکان تأمین برق پایدار بهره‌مند می‌شوند و مشمول اجرای طرح‌های محدودیت مصرف برق به‌ویژه در دوره گرم سال نخواهند شد.

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

NNQ Videos .