نیروگاه خورشیدی شهید فخری زاده اردکان یزد با حضور وزیر صنعت افتتاح شد

به گزارش خبرنگاران ایرنا از یزد نیروگاه خورشیدی شهید فخری زاده مجتمع صنعتی و معدنی چادرملوی شهرستان اردکان یزد روز شنبه در مراسمی با حضور وزیر صنعت، معدن و تجارت افتتاح شد.
این نیروگاه با سرمایه گذاری یکهزار و ۶۵۰ میلیارد ریال و در فضایی به وسعت ۳۰ هکتار راه اندازی شده و ظرفیت آن ۱۰ مگاوات از نوع ردیاب تک محوره است و سالانه ۲۶ میلیون کیلووات ساعت برق تولید می کند.

photo 2022 01 05 18 24 41 10

وزیر صمت در این مراسم گفت: قانون آزادسازی معادن مدتهاست اجرا نشده که با همراهی دولت و مجلس به زودی و ظرف چند هفته آینده اجرا می شود.
علی رضا رزم حسینی عنوان کرد: این قانون یک فرصت طلایی برای معدنکاران کشور است و در آن سرمایه های جدیدی در حوزه معادن صورت خواهد گرفت؛ شاید مخالفت هایی و شاید پارتی بازی هایی در این زمینه وجود داشته باشد اما مقاومت کرده و قانون را اجرایی می کنیم.

وی با اشاره به وضعیت معیشتی و فشارهای اقتصادی بین المللی گفت: وزارت صنعت و مجموعه دولت با توجه به بضاعتی که دارند در زمینه فراوانی کالا حرکت کرده اند و امروز کالاها در گمرکات ما با کمترین ماندگاری آزادسازی می شوند.

رزم حسینی در ادامه، یزد را استانی توسعه یافته خواند و با بیان اینکه این استان به زودی به استان صنعتی کشور تبدیل خواهد شد یادآور شد: یکی از مهمترین اقدامات نظام جمهوری اسلامی و بعد از انقلاب، انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران بود.

وی ادامه داد: این طرح یکی از طرح های ناباورانه بود که اوایل با دید تمسخر به آن نگاه می کردند و حتی برخی مانع اجرای آن می شدند اما امروز با همراهی افراد خلاق و بزرگان، بخشی از این امر محقق شده و امروز دیگر صحبت از خط دوم و سوم انتقال آب از خلیج فارس به فلات مرکزی ایران است.

وزیر صمت عنوان کرد: این خط ۸۲۰ کیلومتر طول دارد و برای ۱۶ هزار نفر به طور مستقیم اشتغال ایجاد کرده و قبل از پایان سال جاری به شهرستان اردکان و به مجتمع چادرملو می رسد وی، معادن را ابزار توسعه و آبادانی هر کشوری دانست و گفت: ایران کشوری نفت خیز و معدن خیز است اما کمترین حرکت را در حوزه اکتشافات معدنی کشور داشتیم که در این دولت و دولت بعدی به سمت اکتشافات جدید معدنی حرکت می کنیم و توسعه صنایع معدنی را انجام خواهیم داد.

1 نظر در “نیروگاه خورشیدی شهید فخری زاده اردکان یزد با حضور وزیر صنعت افتتاح شد

  1. ایمان محمودی گفت:

    توسعه صنایع معدنی خودش باعث ایجاد یک درامد مستقل میشه از طرفی میتونه به مقابله با تغییرات قیمتی انرژی و معدنی در بازار جهانی کمک کنه.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *